10 “kontrowersyjnych” ustawień i opcji w Zoomie

#1 Kontrola nad myszką

+ Pozwolenie uczniowi na kontrolowanie naszej myszki, podczas gdy my dzielimy dzielimy ekran z ćwiczeniami pozwala bardziej go zaangażować: nie tylko słucha i patrzy na to, co wyświetlamy, ale może też “klikać”. Sprawdzi się to, jeśli wykonujemy na zajęciach ćwiczenia interaktywne, które wyświetlamy u siebie, a chcielibyśmy, aby to uczeń zaznaczał rozwiązania w ćwiczeniu np. wybierał odpowiedź, łączył w pary itp.

-Minus udzielenia kontroli nad myszką: uczeń może klikać w ćwiczeniu, ale też może kliknąć coś, czego byśmy nie chcieli. Oczywiście zawsze może odebrać kontrolę nad naszą myszką. Ale i tak byłaby to stresująca sytuacja.

#2 Nagrywanie lekcji

+ Zoom umożliwia nagranie całej lub fragmentu lekcji. Możemy zaznaczyć automatyczne nagrywanie w ustawieniach naszego konta albo włączyć nagrywanie podczas lekcji. Gdy spotkanie nagrywa się, symbol nagrywania widoczny jest dla wszystkich. Nagranie można udostępnić np. nieobecnym uczniom lub metodykowi. Uczestnicy spotkania również mogą kliknąć w przycisk record, ale bez zgody włączą tej opcji.

Nagrywamy obraz, dźwięk i dzielony ekran. Potrzebujemy zgodny naszych uczniów na nagrywanie lekcji. Musimy również przemyśleć, jak zabezpieczymy nagrania, aby nie krążyły po internecie. Nasi uczniowie mogą mieć o to uzasadnione pretensje. Zgoda na nagrywanie nie jest oczywiście minusem, ale racze pokazuje, że to kwestią czegoś więcej niż kliknięcia record.

#3 Uczestnicy dołączają do spotkania przed hostem

+ Specjalnie piszę o hoście i uczestnikach, a nie o nauczycielu i uczniach. Myślę, że umożliwienie uczestnikom dołączenia do spotkania zanim połączy się host sprawdza się w spotkaniach np. zespołu metodycznego, grona nauczycielskiego itp.

-Zazwyczaj nie pozwalamy wchodzić uczniom do klasy zanim my się w niej pojawimy z różnych powodów m.in. ze względów bezpieczeństwa (jeśli coś im się stanie?) . Na lekcji online również to ja pierwsza dołączam do spotkania. Mam chwilę na przygotowanie, sprawdzenie ustawień audio, witam uczniów. Łatwiej jest zacząć z pozycji gospodarza niż próbować przebić się przez rozgadaną grupę.

#4 Połączenia audio przez telefon

+ Zoom umożliwia połączenie się przez telefon – wybiera się specjalny numer, aby “wdzwonić” się w spotkanie. Zoom powstał z myślą o videokonferencjach biznesowych. To opcja dla osób, które nie mają/nie mogą mieć aplikacji Zoom na choćby telefonie (nie mówiąc już o komputerze czy tablecie).

-Na zajęciach wymagam od uczniów korzystania z Zoom przez aplikację lub ewentualnie przez przeglądarkę. Chcę się widzieć i słyszeń z moimi uczniami, a także korzystać z czata i dzielenia ekranu.W ustawieniach audio wybieram zatem Computer Audio jako typ połączenia audio czyli opcja połączenia się przez telefon jest niedostępna. Unikam w ten sposób kontrowersji i ryzyka, że ktoś jednak spróbuje wybrać ten numer i albo mieć problemy z dołączeniem albo martwić się potem o rachunek za telefon.

#6 Dzielenie ekranu przez uczestników

+Także uczniowie mogą dzielić ekran. W ten sposób mogą pokazać mi swoje zadanie albo wyświetlić prezentację i wygłosić referat. W najnowszej wersji Zooma jest możliwość, aby wielu uczestników dzieliło ekran w tym samym czasie. Chętnie korzystam z tej opcji, gdy pracuję z grupą. Mogę przełączać się między ekranami i sprawdzać na jakim etapie ćwiczenia jest każda z osób.

-Widzę dwa potencjalne minusy dzielenia ekranu przez uczniów: ktoś może wyświetlić treści, których sobie nie życzymy albo my pokażemy “za dużo”. Mam tu na myśli dzielenie całego pulpitu zamiast wybranego okna. Przez przypadek możemy wyświetlić np. klucz odpowiedzi albo swojego Facebooka… W razie obaw, czy będziemy pamiętać, aby wybrać okno do dzielenia, możemy wyłączyć dzielenie całego pulpitu w ustawieniach naszych spotkań.

7 Zamieszczanie komentarzy na ekranie

+ Wyświetlając np. prezentację lub pdf na ekranie, uczniowie mogą zamieszczać komentarze czyli annotacje. Mają do wyboru dodawanie tekstu, zakreślanie, stemple i jeszcze kilka innych opcji. Ta funkcja daje złudzenie wchodzenia w interakcję z materiałami. Uczniowie nie zmieniają wyświetlanego pliku, lecz piszą po ekranie (jak na szkle). Możemy usunąć te komentarze w dowolnym momencie.

-Z doświadczenia wiem, że nawet dorośli uczniowie czują nieodpartą potrzebę użycia wszystkich opcji komentowania, gdy tylko odkryją, że mają taką możliwość. Może się zdarzyć, że uczniowie będą nadużywać tych narzędzi zamiast wykonywać ćwiczenia i skupić się na lekcji. Annotacje można oczywiście wyłączyć 🙂

#8 Prywatne wiadomości w czacie

+ Wykorzystuję przesyłanie prywatnych wiadomości w ćwiczeniach. W ten sposób uczniowie mogą przećwiczyć np. dialog czy role play w parach. W większej grupie wszyscy uczniowie pracują jednocześnie. Dzięki temu wydajniej wykorzystujemy wspólny czas.

Kto się powstrzyma od prywatnego czatowania z innymi uczestnikami? Nawet dorośli ulegają tej pokusie. Ba! Nawet nauczyciele na szkoleniach! Oczywiście wtedy każdy jest czymś zajęty, ale nie jest to akurat lekcja, którą prowadzi nauczyciel. Na szczęście czat można włączyć/wyłączyć i wybrać opcję czatowania – do wszystkich, do nauczyciela, prywatnie do uczestników. Zmieniamy te ustawienia na bieżąco podczas lekcji, więc czat może być wyłączony i aktywujemy go na czas konkretnego ćwiczenia.

#9 Przesyłanie plików przez czat

+ Przesyłanie plików przez czat to przydatna opcja! Możemy robić ćwiczenia typu student A i B (a może nawet C i D 🙂 ) – każdy otrzyma np. inną grafikę. Także uczniowie mogą podesłać nam swój plik.

Przesyłanie dużych plików spowolni połączenie. Nie warto zatem wysyłać zdjęć w dużej rozdzielczości, dużych PDFów, filmów. Materiały do zajęć i zadania domowe lepiej przekazywać sobie innym kanałem np. przez Google Classroom, Dropbox. Poza tym uczniowie mogą przesyłać sobie jakieś “heheszki” za naszymi wirtualnymi plecami.

#10 Wirtualne tło

+Eleganckie biuro, rajska plaża, aula lub kawiarnia za naszymi plecami? Dlaczego nie! Ustawienie wirtualnego tła urozmaica zajęcia. Możemy je dopasować do tematu lekcji. Każdy może wybrać swoje pasujące do nastroju, planów na przyszłość itp., a następnie na tej bazie możemy budować lekcję. Nauka i świetna zabawa!

Wirtualne tło może nie zadziałać u wszystkich. Jeśli ktoś ma starszy komputer, słabszy procesor to nie będzie mógł włączyć tej opcji. Uczniowi bez tła może być przykro. Jeśli chcemy na lekcji nawiązywać do tego tła, to musi być ono ustawione u wszystkich. Kolejna sprawa: tło dodatkowo obciąży połączenia, więc jeśli u kogoś są lagi, to nasilą się przy korzystaniu z tła. Nasuwa mi się na myśl jeszcze jedna kwestia: złośliwcy mogą ustawić tło, które będzie niestosowne. Tak jak w przypadku innych “kontrowersyjnych” funkcji, wirtualne tło można ustawić jako niedostępne.

Podsumowanie

Zoom proponuje nam cały wachlarz funkcji, opcji i ustawień, które podnoszą wydajność, urozmaicają i uatrakcyjniają zajęcia. Brak wiedzy i praktyki sprawia, że niektóre z tych funkcji wydają się kontrowersyjne. Nauczyciele boją się, że uczniowie przez ciekawość, syndrom “niespokojnych rączek” czy też złośliwość utrudnią prowadzenie lekcji i ośmieszą nauczyciela. Nie jesteśmy bezbronni! Poznajmy narzędzia, z których korzystamy i nie dajmy się zaskoczyć. Jeśli będziemy z nich umiejętnie korzystać, staną się naszym sprzymierzeńcem!

Warsztaty Zoom Masterclass

Jeśli chcesz sprawnie poruszać się w Zoomie, nauczyć się korzystać ze wszystkich funkcji w praktyce i dowiedzieć się, jak uniknąć problemów, koniecznie dołącz do warsztatów Zoom Masterclass. W grupie max. 10 osób uczymy się obsługi Zooma!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *